Godzina dziennie - codziennie

by - stycznia 31, 2018


Ile czasu poświęcasz swojemu dziecku w ciągu dnia?
Ja na przykład poświęcam mojej córce 6 godzin dziennie. Nie wierzysz? Nie musisz!
Od przekroczenia progu domu kiedy przywożę ją z przedszkola z trybu: KURA DOMOWA przechodzę na tryb MATKA gdzie jestem tylko i wyłącznie do dyspozycji mojego dziecka.
Czytając to pewnie myślisz AKURAT, ale taka jest prawda. Moje dziecko pół dnia spędza w przedszkolu dzięki czemu ja mam czas na ogarnięcie domu, zrobienie obiadu, zakupów a nawet mam chwilę dla siebie. Więc kiedy moja córka wraca mam czas tylko dla niej.
Czas, który z nią spędzam jest dla mnie bardzo cenny. Ona szybko rośnie i za parę lat te chwile, które spędzam z nią teraz staną się tylko i wyłącznie wspomnieniem. Nie snuję planów na przyszłość, że gdy moje dziecko stanie się nastolatką to będzie chciała spędzać ze mną tyle czasu co spędza go teraz dlatego póki mogę to chłonę te chwilę jak gąbka wodę.


"Prawdziwa mądrość życia, to dostrzeganie wspaniałości dnia codziennego"

Gdy dziecku brakuje uwagi zaczyna walczyć o zainteresowanie niekoniecznie ciepłe i przyjazne. Zaczyna rodziców prowokować stąd ataki złość, wszczynanie awantur, upór, przejaw agresji wobec rówieśników i niszczenie zabawek. To, co my zazwyczaj określamy mianem NIEGRZECZNOŚĆ w rzeczywistości jest to próba przykucia uwagi. Dziecko zachowując się w ten sposób walczy o to co dla niego najważniejsze o UWAGĘ RODZICA, a żeby okazać dziecku zainteresowanie trzeba z nim być, ale i to czasami nie wystarcza ponieważ można spędzać z dzieckiem całe dnie i nie poświęcić mu ani sekundy prawdziwej uwagi. Myśli rodzą błądzą gdzieś daleko, wokół pracy i obowiązków. Mechaniczne powtarzanie TAK, AHA, HMM daje dziecku wyraźnie do zrozumienia, że my rodzice jesteśmy blisko, ale tak naprawdę daleko. Jeśli dziecko zazwyczaj otrzymuje odpowiednią dawkę uwagi nie musząc walczyć o zainteresowanie MAMY I TATY ma poczucie BEZPIECZEŃSTWA, a także wie, że jest WAŻNE i KOCHANE.

Niezależne od tego jak bardzo MY RODZICE jesteśmy zajęci poświęćmy naszym dzieciom  SWOJĄ BEZCENNĄ UWAGĘ, GODZINĘ DZIENNIE CODZIENNIE. 

A jakie jest Wasze zdanie? 

Pozdrawiam
Młoda MamaYou May Also Like

25 komentarze

 1. U nas nie ma sztywnego planu dnia, każdy dzień to spontan, a po przedszkolu, o ile pogoda na to pozwala, przeważnie gdzieś jedziemy (w zimie to na wyciąg), by spędzić czas aktywnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie musi być sztywno ważne, aby spędzić czas z dzieckiem w jakikolwiek sposób. :)

   Usuń
 2. Staramy się spędzać z Synkiem, jak najwięcej czasu, choć jak wracamy do domu do snu to raptem 3-4 godziny. Ale to nasz czas. I nawet nie przeszkadzają nam zabawki, które opanowały salon, bo mamy świadomość, że za parę lat zatęsknimy za tym widokiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 3-4 godziny to bardzo dużo poświęconego czasu i uwagi dziecku. :)

   Usuń
 3. Bardzo mądry wpis. Czas bardzo szybko ucieka a póki dziecko chce czas spędzać czas z rodzicami warto mu ten czas poświęcić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje, bardzo mi miło czytać takie słowa :)
   Dokładnie tak powinno być jak napisałaś. :)

   Usuń
 4. Poświęcałam córce mnóstwo czasu. Od momentu powrotu do pracy jest mi trudniej, ale staramy się z mężem na maksa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja niedzieciata, więc do samego punktu się nie odniosę, ale myślę, że można go odnieść do czegokolwiek, co jest ważne dla danej osoby. Czy to pisanie książki, czy zdrowie (np. ćwiczenia), hobby czy poświęcanie czasu komuś bliskiemu. Godzina dziennie to niedużo, ale da się ją wykroić z doby.

  To pisałam ja, która wymyśla wymówki i tłumaczy się przed samą sobą, czemu jeszcze nie skończyła książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja nie jestem matka, ale chylę przed Tobą czoła. Bardzo mądrze piszesz. Żałuje tylko, że takich matek ja Ty jest bardzo mało, i w konsekwencji będziemy mieli bardzo poważne problemy z nowym pokoleniem. Czytałam książkę („Wszystkie dzieci są zdolne – jak marnujemy wrodzone talenty” Gerald Huther, Hauser Uli) na temat wychowywania dzieci i jest w niej pokreślone, że bardzo niski poziom samooceny dziecka jest spowodowany brakiem zainteresowania rodziców. Tym poniekąd zajmuję się codziennie i mogę się również jako praktyk pod tym podpisać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuje za tak miły i podbudowujący komentarz. :)

   Usuń
 7. Jeszcze nie mam dzieci, ale jak je będę mieć to też chcę robić tak jak Ty. W domu powinno się być do dyspozycji członków rodziny, powinno się poświęcać im czas :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Niby dużo ta godzinka, a tak naprawdę to ciągle mało...

  OdpowiedzUsuń
 9. U mnie maluszek jeszcze w brzuszku, ale jak przyjdzie na świat z pewnością będę poświęcać mu dużo uwagi i czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dokładnie! Dziecko domaga się naszej uwagi! A zabawy z dzieckiem, poswiecanie mu czasu to najcenniejsze co mozemy mu dac i co zaprocentuje w przyszłości. ZaZaprasz do mnie Www.oszczednie-modnie-zklasa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. To jakie dziecko będzie kiedyś w przyszłości zależy tylko od nas i naszego czasu.

   Usuń
 11. Każda wolna chwila jest nasza więc mimo pracy i późnego powrotu do domu staramy się jak najwięcej czasu spędzać z dziećmi. W sumie zawsze jesteśmy razem - szykujemy obiad, ogarniamy dom a później czas bez obowiązków jest dla nas. Choć jestem zdania, że dzieci potrzebują również czasu dla siebie, na zabawę w pojedynkę (nawet mniejsze dzieci). W życiu tak już jest, że nie zawsze jest ktoś obok kto będzie podsuwał Ci pomysły co masz ze sobą zrobić. A tylko mądrzy ludzie, nie nudzą się ze sobą prawda? ;) Tak więc wszystko musi być wyważone, a najważniejsze jest to, że dzieci zawsze wiedzą, że zawsze jesteśmy obok chętni na wspólne zabawy. A weekendy są już całe nasze - razem organizujemy nasz wspólny czas :)

  OdpowiedzUsuń

Instagram