Obsługiwane przez usługę Blogger.

Palenie papierosów w ciąży

by - 11:17Będąc wczoraj na zakupach widziałam kobietę w ciąży. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że ta " przyszła mama" stojąc pod jednym ze sklepów z odzieżą dziecięcą paliła papierosa. To nie jest pierwszy raz kiedy widziałam kobietę w stanie błogosławionym zaciągającą się papierosem. Jednak uważam, że będąc w ciąży powinno się zaprzestać palenia papierosów gdyż palenie tytoniu szkodzi zdrowiu, a kobiecie w okresie ciąży szkodzi podwójnie bo ma bowiem ujemny wpływ na zdrowie matki, jak i zdrowie rozwijającego się płodu.

Zawarte w dymie tytoniowym substancje toksyczne ujawniają w pełni swoje szkodliwe działania na płód po 16 tygodniu ciąży. Nikotyna powoduje obkurczenie się naczyń krwionośnych, prowadząc do znacznego upośledzenia krążenia krwi w łożysku. Łożysko palących matek mniej waży, jest cieńsze oraz szybciej zachodzą w nim procesy starzenia się, co w wyniku prowadzi do powstania gorszych warunków bytowania płodu. Także częściej u tych matek stwierdza się łożysko przodujące.
U matek palących stężenie dwutlenku węgla we krwi jest wyższe niż u niepalących, wzrasta ono szczególnie wyraźnienie we krwi płodu. Im większe stężenie dwutlenku węgla we krwi urodzonego dziecka, tym niższa jest jego waga urodzeniowa. Ponadto kobiety palące jedzą mniej co powoduje, że wzrastający płód ma gorsze warunki rozwoju. Liczne doniesienia naukowe skazują, że niska waga urodzeniowa dziecka wiąże się ze zmniejszoną przeżywalnością, zwłaszcza w pierwszym tygodniu po urodzeniu. Stwierdzono również, że u kobiet palących dwukrotnie częściej niż u niepalących rodzą się dzieci z wadami wrodzonymi. U palących dwukrotnie częściej dochodzi do poronień.Noworodki matek palących częściej umierają bezpośrednio po urodzeniu. Jeśli matka kontynuuje palenie po 4 miesiącu ciąży, to niebezpieczeństwo zgonu noworodka w pierwszym tygodniu jego życia wzrasta o około 30%. Wykazano również odległe skutki palenia papierosów w ciąży.  Dzieci matek palących są bardziej chorowite, częściej zapadają na zakażenia górnych dróg oddechowych, a ich rozwój psychopatyczny jest wolniejszy.

Z praktyki wiadomo,że większość kobiet rzuca palenie w bardzo wczesnym okresie ciąży bo " papieros przestaje im smakować".Panuje przekonanie, że palenie mniej niż 5 papierosów dziennie nie jest w ciąży szkodliwe. Nie dyskutując z tym stwierdzeniem można tylko powiedzieć,że w porównaniu z całkowitym zaprzestaniem palenia papierosów jest ono z całą pewnością bardziej szkodliwe. Wykazano, że kobiety palące które ograniczyły znacznie lub przestały palić przed upływem 20 tygodnia ciąży, rodzą dzieci o wadze urodzeniowej zbliżonej do niepalących. Niemniej dzieci tych matek narażone są na wystąpienie wad wrodzonych w tym samym stopniu co u matek palących. 
Z całym naciskiem chciałabym zwrócić jeszcze uwagę na palenie bierne, kiedy to kobieta ciężarna sama nie pali, a przebywa w miejscu pracy czy w domu z osobami palącymi. W tym przypadku również kobieta naraża siebie i swoje dziecko na wyżej opisane niebezpieczeństwo prawie w tym samym stopniu, gdyby sama paliła. 

Z skąd lekarz może wiedzieć czy ciężarna paliła w ciąży czy nie?

To, czy kobieta regularnie paliła papierosy w ciąży, widać w chwili porodu. Łożysko kobiety palącej wygląda zupełnie inaczej niż niepalącej - widać w nim malutkie kuleczki substancji smolistych, takie czarne węgielki.


Drogie przyszła mamo!
Mój Apel do Ciebie!

Jeśli jesteś w ciąży bądź ją planujesz i zależy Tobie na zdrowiu Twojego przyszłego dziecka, a wiadomo, że nie ma większego szczęścia w życiu niż zdrowe dziecko to koniecznie rzuć palenie! Zdrowemu dziecku jest potrzebna zdrowa mama, więc nie ma nad czym się zastanawiać! 
Jeśli chcesz rzucić palenie i nie wiesz jak to zrobić zajrzyj na stronę jakrzucicpalenie.pl 
Tam znajdziesz potrzebne informacje, a także numer do telefonicznej poradni pomocy palącym. 


You May Also Like

41 komentarze

 1. Ja w ogóle nie palę, ale znam takie mamy, które paliły w ciąży i miały na to mnóstwo argumentów. Takim osobom niestety nikt nie był wstanie niczego wytłumaczyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do upartych osób, które pozjadały wszystkie rozumy nigdy nic nie dotrze - niestety.

   Usuń
 2. Niestety nikotyna uzależnia, czasem tak, że trudno przestać. ja w ciąży nie paliłam, ale potem tak. Dopiero mając 30 lat przestałam:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. znam takie przypadki ;-( jestem stanowczo na NIE piciu i paleniu w ciąży...

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja w ogóle nie palę, ale znam takie mamy, które paliły w ciąży i oiły

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety i ja takie znam, ale na szczęście znam ich mało.

   Usuń
 5. nie szanuje osób, które palą

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja ludzi szanuje, ale nie lubię przebywać w towarzystwie palaczy. Praeszkadza mi smród tytoniu.

   Usuń
 6. Zazwyczaj te mamy wiedzą że to niezdrowe tylko nie chcą lub nie potrafią przestać. Przykre ��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To są tylko wymówki! Uważam, że każda matka pragnąca dobra swojego dziecka jest w stanie zrobić dla niego wszystko, nawet zaprzestania palenia papierosów na okres ciąży.

   Usuń
 7. Dla mnie to się w głowie nie mieści że tak można robić ale faktycznie znam takie przypadki :(

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja nigdy nie próbowałam papierosów, więc problem palenia w ciąży mnie nie dotyczył.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również nigdy do nich nie ciągnęło więc i ja tego problemu nie miałam.

   Usuń
 9. nie spaliłam w swoim życiu ani jednego papierosa. w pierwszej ciąży leżałam z panią na sali w szpitalu, która niestety wychodziła kilka razy dziennie na papieroska, bo lekarz jej powiedział że nagłe rzucenie jest niedobre, to pani nie rzuciła wcale. znam też mamy które rzucały palenie na czas ciąży, ale tuż po porodzie wracały do ulubionego papieroska. przykro mi się robi gdy widzę takie palące przyszłe mamy, moim zdaniem powinna być za to jakaś kara, bo przecież narażamy czyjeś zdrowie a jesteśmy odpowiedzialne nie tylko za siebie ale też tego malucha w brzuchu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masakra!
   I gdzie w tym logika?
   Nagłe rzucenie jest nie dobre?
   A trucie jeszcze nie narodzonego dziecka jest dobre?
   Ten lekarz jakiś nie poważny!!!

   Usuń
 10. Jak widzę ciężarna z papierochem w ręku...to jest dla mnie zbrodnia. Nie cierpię takiego widoku. W zasadzie przeszkadza mi nawet to co widziałam ostatnio. Kobieta z wózkiem, w środku niemowlak, a ona przed nim kopci. Tego też nie toleruje. Przy takich maluchach tez trzeba uważać. Jestem na tym punkcie wyczulona, bo nigdy nie paliłam. Nie chciałabym tym bardziej truć swojego dziecka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też trzęsie jak widzę takie sceny. Aż chce się podejść wyrwać tego fajka z ręki i zwrócić uwagę,jednak co to da? Nic! Bo oni są przecież najmądrzejsi i to jest ich dziecko i oni wiedzą najlepiej co mu szkodzi, a co nie! Masakra!

   Usuń
 11. Dużo zależy od lekarza prowadzącego - sama znam przypadki, gdy to właśnie lekarz odradził przyszłej mamie nagłego rzucania nałogu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masakra!
   Taki lekarz, który odradza rzucenie papierosów to nie lekarz! To truciciel!

   Usuń
 12. Nie wiedziałam, że widać po łożysku czy ktoś palił. A czy palenie bierne też widać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Palenie bierne również widać po łożysku. Może mieć inny wygląd, może nie jest czarne,ale może mieć ciemne plamy, inny kolor śluzówki i nie wyglądać zdrowo.

   Usuń
 13. nie spaliłam w swoim życiu ani jednego papierosa fujjjjjjjjjjjj

  OdpowiedzUsuń
 14. powiem szczerze że znam taką osobę która paliła w ciąży...to straszne! :|

  OdpowiedzUsuń
 15. W ogóle sobie nie wyobrażam, że można palić takie świństwo, a co dopiero w ciąży...

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja w ogóle nie palę papierosów, nie mieści mi się w głowie, żeby palić w ciąży...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jednak niektóre kobiety palą i ciężko im przetłumaczyć, że chociaż na czas ciąży powinny rzucić fajki jeśli chcą mieć zdrowe dziecko.

   Usuń
 17. Nigdy nie paliłam, palić nie będe i nie znoszę kiedy ktoś pali przy mnie! Ciężarnych palacych nie akceptuję!

  OdpowiedzUsuń
 18. Przyznam że sama nie palę, nie rozumiem jak można palić w ciąży i zatruwać swoje dziecko już na starcie. Dla mnie to jakaś wielka masakra...
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Temat tak bardzo ważny - super że poruszyłaś. Buziaki

  OdpowiedzUsuń
 20. Temat bardzo wazny- osobiście nie paliłam nigdy i nie pale a tym bardziej w ciazy

  OdpowiedzUsuń
 21. Uważam, że palenie papierosów powinno być zakazane - szczególnie w ciąży (to działanie na szkodę dziecka). Kobiety, które planują zajść w ciążę, wcześniej powinny uporać się ze swoim nałogiem. To, nie jest takie trudne. Wystarczy skorzystać z metody https://allencarr.pl/

  OdpowiedzUsuń